5.11.13

Winne Wtorki: Chenin z Chinon

Dzisiaj w ramach winnych wtorków jest Chinon. To apelacja z której pochodzi ponoć najlepszy w Loarze cabernet franc.. Młody, niezbyt gruby i cielisty, czerwony, chociaż może posłużyć też winiarzom za bazę dla win różowych.  Rzadko spotkamy białe Chinon ( chenin blanc) i właśnie dlatego, trochę z przekory, jest dzisiaj na moim stole. 

Moje La Noblaie Blanc 2012 pochodzi od mało mi znanego producenta. Posiadłość leży w rekach tej samej rodziny od 1952 roku, choć jej początki sięgają XVIII wieku. W biodynamicznie uprawianej winnicy rosną i cabernet franc i chenin. Warto wspomnieć, że Domaine de la Noblaie robią też różowego musującego Touraine.  


Domaine de la Noblaie - La Noblaie Blanc 2012

Kolor słomkowo-cytrynowy, nos świeży aromatyczny, z cytrusami, kwiatami, lanoliną, w tle nuta tropikalnego owocu, migdał. W ustach rześkie ale nie agresywne, okrągłe, owocowe, miód w finiszu, długie i dobrze zrównoważone. 

Nie jestem fanką chenin'a i kiedy piliśmy Vouvray - też z okazji winnych wtorków, nie dałam mu zbyt dużo punktów. Może z racji rocznika (2011 był kiepski), a może po prostu chenin z Chinon jest naprawdę wart by po niego sięgnąć. Jeśli go w ogóle spotkamy. Powodzenia!Inni wtorkowicze sięgnęli po cabernet franc, z jakim rezultatem? 
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz